Щедрий вечір або Голодна кутя - New-s.com.ua
New-s.com.ua

Щедрий вечір або Голодна кутя

Фото: gazeta.rv.uaНа столі у святий вечір повинно бути кутя і 12 страв

Доходять до закінчення різдвяні свята 2013. Ще залишилось одне велике свято 19 січня — Богоявлення Господнє. Йому передує щедрий вечір, або Голодна кутя.

18 січня — день строгого посту. Зазвичай дорослі нічого не їдять, лише чорний хліб та воду. Напередодні Богоявлення вечерю називають Голодною кутею. Прийнято їсти кутю після пиття свяченої води. Освячують воду 18 січня — день Надвечір’я.

Перед вечерею господар зі своїми дітьми кропить подвір’я (квартиру). Це особливий ритуал: кропило роблять з колосків дідуха, свячену воду надливають у глиняну посуду (невеличку), роблять хрестики з сіна і тіста. Після цього окроплюють всі приміщення, які є в господарстві. Діти ходять разом з батьком, несучи хліб і ставлять солом’яні хрестики у кутики рам для вікон, а з тіста (свячена вода і мука, густе) малюють хрестики на дверях. У деяких регіонах це роблять крейдою. Після окроплення розпочинається вечеря. Батько знову вносить дідух до хати.

Читай також:Богоявлення завершує різдвяні свята

У багатьох регіонах України на голодну кутю теж готують 12 страв, але вже не залишають для померлих. Після вечері господиня збирає залишки, перемішує їх з борошном і годує своє господарство.

Вірять, що в Богоявленську ніч Небо відкривається. Тому потрібно проводити цю ніч у молитвах і з добрими помислами, а також можна задумати бажання, яке має великі шанси здійснитись.