07.09.2017
На сучасному ринку опалювальних систем представлено декілька основних типів котлів, що відрізняються між собою паливом, яке використовується, коефіцієнтом корисної дії (ККД), способом монтажу, вартістю та іншими параметрами.
Незважаючи на те, що одними з найбільш популярних є опалювальні прилади, які працюють на природному газі і електриці, наразі існує чимало альтернативних пристроїв, які здатні виробляти тепло іншими способами.
Сучасні технології зробили можливим опалювати будівлі та приміщення за допомогою теплових насосів, вітрогенераторів, геліосистем та ін. Водночас користуються великою популярністю котли на традиційних видах палива, які мають свої недоліки та переваги.
Опалювальні котли поділяються за такими важливими критеріями: матеріал виготовлення — сталь і чавун; спосіб установки підлоговий і настінний; за кількістю контурів — одноконтурні та двоконтурні (з вбудованими змійовиком і бойлером); енергонезалежні і енергозалежні (система опалення з примусовою циркуляцією теплоносія неможлива без використання електричної енергії); спосіб видалення відпрацьованих газів — примусова тяга (за допомогою вентилятора або природна тяга).
Другим важливим фактором опалювального котла є тип використовуваного палива: рідке (дизель), електрика, газ (балонний або магістральний), тверде паливо (вугілля, деревина, торф, кокс та ін). Придбати опалювальні котли в Україні можна на сайті https://romstal.ua/catalog/kotly/.
Газові котли
До переваг таких типів котлів можна віднести невисоку вартість пристрою, простоту в організації обліку використаного палива, завантаження палива відбувається автоматично, електроніка управляє робочими процесами горіння. ККД більше 90%.
Недоліком газової установки є необхідність виділення окремого котельного приміщення, а також суттєве подорожчання природного газу.
Твердопаливні котли. Їх види
Другий вид – піролізні котли – основна відмінна особливість яких — наявність двох камер згорання: у першій камері відбувається первинне горіння (штучно створюється дефіцит кисню, що призводить до процесу піролізу і генерації синтезу газу), у другій камері відбувається догорання синтезованого газу. Основним видом палива для даного виду котлів є деревина, бажано використовувати тверді породи. Час горіння даного типу котла на одній закладці – від 6 до 10 годин. Коефіцієнтом корисної дії досягає рівня не менше 90%.
Третій вид котлів – пелетні. В якості палива використовується компактна і гранульована деревина – піллети. Котел за допомогою шнека підсипає в зону горіння необхідну кількість палива. Розпалювання такого виду котлів є автоматичним. Час горіння залежить виключно від ємності бункера. В деяких випадках котли комплектуються пневмоподачей палива зі сховища. Для таких котлів паливо достатньо завозити один раз на сезон, в подальшому весь процес є автоматизованим. Основним вагомим недоліком даного виду котлів є – неможливість спалювати інший вид палива крім деревних гранул.
Четвертий вид – це котли тривалого горіння. В цьому підвиді котлів переважно використовуються тирсу і дрова – але можливі варіанти з вугільними сумішами, торфу або дров. Час горіння такого котла становить від 12 годин до двох діб і це на дереві. За рахунок того, що камера згоряння влаштована таким чином, що горіння в ній відбувається зверху вниз, паливо горить не відкритим полум’ям горить, а поступово тліє. Запас палива досить високий – близько 50 кг. Ще однією особливістю є терпимість до різних видів палива: дрова (різного розміру та породи), брикети, торф, тирса, вугілля, тирса.
Електричні котли
Електричні котли дозволяють заощадити на установці (не потрібно підводити газ), але в експлуатації вони дорожче газових: сума, яку доведеться заплатити за електрику, буде вищою аналогічного показника для газу.
Крім того, для встановлення електричного котла в проекті необхідно передбачати більш потужну проводку, а також отримувати дозвіл на додаткову фазу. А це може викликати значні проблеми, якщо будинок старий або розташований в невеликому селищі, мережі якого не розраховані на велике навантаження.
Тепер ви володієте інформацією про основні типи котлів, і зможете вибрати потрібний опалювальний пристрій.
Фото: © romstal.ua