Україна побудує завод з виробництва ядерного палива за технологію Westinghouse - New-s.com.ua
New-s.com.ua

Україна побудує завод з виробництва ядерного палива за технологію Westinghouse

19.01.2019

Україна отримала дозвіл американської Westinghouse на використання технології виробництва ядерного палива при будівництві заводу.

Фото: © worldenergy.org

Про це повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик на «годині запитань до уряду» у Верховній Раді в п’ятницю, передає Энергореформа.

Сьогодні виключно компанія Westinghouse і російська «ТВЕЛ» володіють технологією виробництва палива для реакторів типу ВВЕР, якими обладнані українські атомні електростанції.

Таким чином, вже через три роки завод може бути побудований, сказав міністр. «Тобто за межами України залишиться лише збагачення урану, яке ми робити не можемо, оскільки втратили статус ядерної держави», — додав В. Насалик.

До анексії Росією Криму Україна планувала будівництво на Кіровоградщині заводу з фабрикації ядерного палива на основі технології російської паливної компанії «ТВЕЛ». Було створено ПРАТ «Завод з виробництва ЯТ», в якому українському держконцерну «Ядерне паливо» належить 50% + 1 акція в підприємстві, «ТВЕЛ» – 50% — 1 акція.

Передбачалося, що завод вже в 2015 році приступить до виробництва Твелів і ТВС, а також цирконієвих комплектуючих і комплектуючих з нержавіючої сталі, в 2020 році – до виготовлення паливних порошків і таблеток. Загальна вартість будівництва заводу оцінювалася в $450 млн.

Однак проект був «заморожений».

Читай також: ЕНЕРГОАТОМ ПІДПИСАВ КОНТРАКТ ІЗ WESTINGHOUSE НА ПОСТАЧАННЯ BEACON™

У минулому році китайська China Nuclear Energy Industry Corporation (CNEIC) заявила про намір викупити частку російського «ТВЕЛ» в українському проекті з будівництва заводу. CNEIC може не тільки викупити російську частку в проекті, але і забезпечити повне фінансування будівництва заводу.

Українська сторона також має намір добиватися повернення «Твелом» $5,2 млн передоплати, яку російська компанія від України отримала за виготовлення обладнання для майбутнього заводу.

Разом з тим, у звіті «ТВЕЛ» за 2017 рік було заявлено, що компанія готова повернутися до реалізації проекту в Україні на колишніх умовах.