Не так давно улюбленим автором з проблем прикладної психології був Дейл Карнегі — американський письменник та бізнесмен, автор всесвітньо відомих книжок «Як перестати непокоїтися і розпочати жити», «Як завойовувати друзів і впливати на людей» та багатьох інших. Його поради були простими й конкретними: слухати співрозмовника, запам’ятовувати імена тих людей, з якими спілкуєшся, усміхатися, вчитися говорити коротко й водночас образно. У своїх книжках Дейл Карнегі наводить численні історії людей, які завдяки цим порадам досягли неабиякого успіху в житті, знайшли цікаву роботу. — «Це ж чудово!» — скажете ви. Але не поспішайте.
Подивімося, що відбувається, коли ми поводимося саме так, як радить Карнегі. Візьмімо, наприклад, його пораду усміхатися людям. Звісно, коли людина усміхається, це викликає у всіх навкруги добрий настрій. Але постійно усміхатися — те саме, що постійно їсти цукерки. Перша буде смачною, друга — теж нічого, а після двадцять п’ятої ви дивитися на них не зможете. Тобто посміхатися ви звикнете, а ось викликати в собі добрі почуття до людини, якій усміхаєтесь, уже не зможете. Така пастка є майже в усіх порадах Карнегі. Річ у тім, що якщо ви справді цікавитеся життям тих людей, що живуть поруч з вами, то вам ці поради не потрібні. Ви і так будете розпитувати про їхні справи, намагатися зробити для них щось приємне. А коли вам все одно, що за людина перед вами, тільки б дала списати домашнє завдання, ви обманете і її, і коли будете поводитись дружньо і вдавати, що вас Цікавлять її думки й почуття.
Читай:Профілактика проти маніпуляції
Отже, маніпуляція — це ставлення і поводження з людьми, як із речами. А маніпулятори — ті, хто «натискає на кнопочки», щоб примусити нас зробити щось на їхню користь. Кнопок у нас достатньо: це наші почуття. Коли ми невпевнені в собі, боїмося чогось або хочемо, щоб нас вважали більш «крутими», ніж ми є, маніпулятори дуже радіють.
У наступній статті читайте, як не потрапити на гачок маніпуляторів.