Астрономам вперше вдалося зафіксувати зіткнення екзопланет
16.02.2019
На відстані 1,7 тисячі світлових років від нас, в сузір’ї Лебедя, розташована схожа на сонце зірка Kepler-107, у якої на орбіті знаходяться чотири планети.
Дві з них привернули особливу увагу вчених: при майже однакових розмірах (близько 1,5 діаметра Землі) Kepler-107b і Kepler-107c різко відрізняються по масі: перша важче Землі в 3,5 рази, а друга — в 9,4. Це означає, що щільність найближчій до зірки Kepler-107b становить близько 5,3 г/см3, а наступної за нею Kepler-107c — вже вражаючі 12,6 г/см3, пише naked-science.
Цією проблемою зацікавилися Альдо Бономо (Aldo Bonomo) з Туринської астрофізичної обсерваторії і його колеги. У статті, опублікованій в журналі Nature Astronomy, вони зазначили, що спочатку невисоку масу Kepler-107b пов’язували з відстанню до материнської зірки: перебуваючи до неї в 25 разів ближче, ніж Земля до Сонця, планета може втрачати значну кількість матерії, яка розноситься зоряним вітром. Однак в цьому випадку випарувалися б перш за всі легкі речовини, а середня щільність планети була б вище, міркують автори.
В результаті астрономи висувають альтернативну гіпотезу, яка пов’язує аномальну щільність Kepler-107з з пережитою космічною катастрофою. Зіткнення з великим небесним тілом могло викинути в космос значну кількість речовини з поверхні, включаючи велику частину силікатних порід мантії. Планета різко зменшилася в розмірах, залишившись у вигляді практично голого, щільного і масивного залізовмісного ядра.
Читай також: АСТРОНОМИ ВІДКРИЛИ ЕКЗОПЛАНЕТУ З «ПІНОПЛАСТУ»
Проведене вченими моделювання підтвердило, що такий сценарій дійсно дозволяє одержати наявну у далекої зірки картину. За їх оцінками, Kepler-107з може складатися із заліза на 70 відсотків, і якщо викладена авторами картина підтвердиться, це буде першим відомим свідченням зіткнення екзопланет далеко космосу.