Студентське видання Stanford Review опублікувало приголомшливе розслідування, яке вказує на можливу діяльність китайських шпигунів у престижному Стенфордському університеті.
Як виявилося, під виглядом студентів, зловмисники, імовірно пов’язані з Міністерством держбезпеки КНР, намагалися збирати інформацію та впливати на дослідження, пов’язані з чутливими технологіями, зокрема зі штучним інтелектом та робототехнікою.
Головна героїня публікації — студентка, умовно названа “Анна”, — займалася дослідженнями, пов’язаними з Китаєм, коли отримала повідомлення від невідомого Чарльза Чена. Спочатку невинні запити згодом переросли у підозрілі пропозиції: оплатити поїздку до Пекіна, вести спілкування лише через китайський месенджер WeChat і навіть видаляти скріншоти листування.
Після звернення до правоохоронців з’ясувалося, що Чарльз Чен роками видавав себе за студента Стенфорду, змінюючи деталі свого профілю, ймовірно, з метою встановлення контактів із дослідниками, які працюють над темами, пов’язаними з Китаєм. Експерти вважають, що він діяв в інтересах китайської розвідки.
Студенти, які брали участь у розслідуванні, заявляють про наявність цілої системи: спочатку ідентифікували ціль, потім перевіряли її «лояльність», а далі вимагали конкретну інформацію. У деяких випадках, якщо студенти відмовлялися співпрацювати, тиск чинився на їхні родини в Китаї.
Особливо вразливими є саме китайські іноземні студенти. Їх можуть зобов’язати звітувати про свою дослідницьку діяльність перед посольствами, передавати внутрішні звіти лабораторій, плани досліджень, записані розмови з викладачами, імена інших учасників.
Читай також: Із США на тлі підозр у шпигунстві масово втікають вчені з Китаю
Ситуація, що викликала широкий резонанс, змусила адміністрацію Стенфорду звернутися до федеральних правоохоронців. В університеті наголосили, що «серйозно ставляться до питань нацбезпеки» та «мають політики, які захищають інтереси США». Водночас керівництво закликало не плутати діяльність КНР з присутністю китайських студентів і викладачів, які є цінною частиною спільноти.
Однак, як зазначила ексконгресвумен Мішель Стіл, китайська розвідка витрачає сотні мільйонів доларів на вплив у провідних університетах США. Вона назвала ситуацію «вкрай небезпечною» та закликала посилити перевірки іноземних студентів і дипломатів.
У відповідь на звинувачення посольство Китаю в США назвало їх «неправдивими, абсурдними та політично упередженими», звинувативши Вашингтон у дискримінації китайських студентів та утисках освітніх обмінів.