19.09.2019
З дитинства усі пам’ятають приказку щодо розподілу прийомів їжі протягом дня, де зазначається, що сніданок слід з’їдати самостійно, не віддаючи його ні другу, ні ворогу. Всі пам’ятають, але з часом або забувають, або піддають сумніву значимість сніданку.
Спробуємо розібратися, чи так важливий сніданок у нашому житті, чи впливає він на самопочуття та здоров’я.
Наукові дослідження впливу сніданків
Велика кількість науковців досліджує зв’язок систематичних прийомів їжі вранці зі станом здоров’я людини. Ось лише деякі висновки:
- Вчені з Університету Бата у виданні American Journal of Clinical Nutrition опублікували результати досліджень щодо впливу сніданку на самопочуття людей з надмірною вагою. Ранковий прийом здорової їжі прямо не впливав на схуднення, але підвищував рівень активності людей у першій половині дня, що позитивно впливало на стан здоров’я. До того ж, відмова від сніданку може привести до підсилення бажання перекусити калорійними продуктами, що, в свою чергу, призведе до підвищення ваги.
- Шведські медики з Університету Умео після циклу досліджень показали, що діти, які нехтували сніданками в дитинстві, в майбутньому мали проблеми у вигляді метаболічного синдрому, тобто були у групі ризику з серцево-судинними захворюваннями, діабетом, ожирінням, інсультом.
- Американські вчені провели експеримент щодо дослідження електричної активності відділів головного мозку під час виконання дітьми математичних завдань. Висновок здивував: діти, які пропустили сніданок, докладали більше розумових зусиль для виконання завдань і концентрації під час роботи.
- Науковцями також було доведено, що маленькі діти, у яких не сформована звичка снідати вранці, гірше розвиваються і їх показники працездатності та розвитку мови нижче, ніж у однолітків, що систематично мають корисний сніданок.
- Американська асоціація стоматологів з’ясувала, що між пропусками щоденних прийомів сніданків та ймовірністю розвитку карієсу у дітей є пряма залежність.
Чи кожен сніданок корисний?
Дієтологи вважають, що не всі сніданки корисні і мають позитивний вплив на здоров’я людини.
Експерти Національного дослідницького центру «Здорове харчування» рекомендують відмовитися від вживання наступних продуктів під час сніданку:
- Пакетовані соки. Споживання фруктози і сахарози без клітковини, що саме і спостерігається у складі таких соків, може провокувати цукровий діабет.
- Жирний сир. Основою жирних сирів, в тому числі й солодких глазурованих сирочків, десертів, є насичені жири і трансжири, які негативно впливають на стан серцево-судинної системи.
- Солодка випічка. Такий сніданок складається з білого борошна, легкозасвоюваних вуглеводів, цукру, які сприяють швидкому калорійному насиченню. Але після вживання випічки дуже швидко знову виникає бажання втамувати голод.
Якими мають бути поживні сніданки?
За думкою багатьох спеціалістів, здорові, поживні та смачні сніданки повинні бути наступними:
- Базова частина правильного сніданку складається зі складних вуглеводів у вигляді крохмалю з рослинної їжі або глікогену — тваринного аналогу крохмалю. Це гречана, вівсяна каші на молоці або воді, пшеничні, житні висівки, натуральні мюслі без добавок.
- Також до базової частини можна віднести білковий компонент — парова котлета, відварене нежирне м’ясо курки, кролика, відварене яйце або яйце у вигляді омлету.
- До сніданку повинні входити і жири — рослинна олія, якісне вершкове масло. Без жирів не засвоюються вітаміни A, E, K, D, які надходять з овочами та зеленню. Тому дуже корисно посипати салати з овочів зернами кунжуту, подрібненим горіхом, кедровими горішками та приправляти олією.
- Кисломолочні продукти ідеальні в якості складової сніданку, бо вони добре засвоюються, дають організму вітаміни A, B, D, кальцій, корисні бактерії.
- Фрукти також доречно включати до сніданку, але вони не можуть бути самостійною частиною прийому їжі.
Слід пам’ятати і те, що склад сніданку змінюється в залежності від віку людини, виду її діяльності, самопочуття.
Доброго вам здоров’я та смачного сніданку!