Нейрофізіологи розгадали, як людина робить свій вибір
11.12.2018
Команда нейрофізіологів з Австралії, Нідерландів та Німеччини розповіла, яким чином люди роблять вибір при наявності однаково важливих альтернативних варіантів.
Група дослідників вирішила провести експеримент з вивчення феномена Буриданова осла. Згідно притчі, осел помер від голоду, так і не вибравши яку з двох оберемків сіна йому з’їсти. Більшість теорій прийняття рішень припускають, що людина завжди вибирає найкращий варіант, заснований на наборі стабільних переваг.
Проте вони не можуть пояснити ті ситуації, коли всі варіанти однаково гарні. Міжнародна команда вчених вирішила з’ясувати, що відбувається в мозку людини в такий момент і як змінюються його переваги.
Читай також: ГОЛОД ВПЛИВАЄ НА ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ — ВЧЕНІ
Для того, щоб підтвердити або спростувати свою гіпотезу, вчені запропонували учасникам експерименту два види закусок. Аналізуючи активність мозку випробовуваних, було встановлено, що процес вибору збуджує нейронну мережу, яка відповідає за присвоювання цінності того чи іншого варіанту.
Таким чином, сам процес вибору між двома альтернативами активно впливає на переваги, причому в реальному часі, а не заднім числом.
Хоча люди добре можуть робити вибір між двома альтернативами, сучасне розмаїття товарів і послуг здатне ввести людський мозок в стан ступору. Згідно з недавнім дослідженням, ідеальне число варіантів становить від восьми до 15. Якщо їх більше, мозок не справляється з оцінкою витрат і вигод.