Виявили нові речовини, які руйнують озоновий шар Землі
Вчені виявили у снігах Гренландії нові речовини, які руйнують озоновий шар Землі. При аналізі хімічного вмісту газових бульбашок, що були в льоду, вдалось дізнатись, які саме це речовини.
Група вчених змогла виявити чотири зовсім нових, раніше невідомих галогенсодержащих органічних речовини. Повідомляється, що виявлені речовини в силах руйнувати озоновий шар в атмосфері нашої планети. Дослідження також було опубліковано вченими на офіційному сайті університету Нової Англії.
Три з чотирьох речовин є хлорфторвуглецями, тобто вони містять в собі тільки атоми фтору, хлору і вуглецю. До складу ж четвертого хімічної речовини входить, крім всіх інших, водень. Всі ці хімічні речовини при нормальному рівні температури є газами. Дослідники змогли виявити дані речовини при аналізі хімічного складу газових бульбашок, які були укладені в льоду Гренландії. Керн, який виходить під час буріння льоду, вже раніше не один раз використовувався для проведення ретельного вивчення динаміки складу всієї атмосфери.
Як нещодавно показали мас-спектрометричні дослідження, чотири нових хімічних речовини стали накопичуватися в повітрі ще з початку шістдесятих років минулого століття. При цьому наголошується, що концентрація двох з цих речовин продовжує рости донині. Загальний показник маси, яка була викинута в 2012 році в атмосферу нашої планети, вчені оцінюють в межі сімдесяти чотирьох тонн. Якщо проводити порівняння з мільйоном тонн річного викиду фреонів у вісімдесятих роках, то цей показник не настільки великий. Але походження абсолютно нових, раніше невідомих хімічних речовин донині невідомо ученим. «Єдине, що відомо на сто відсотків, так це шкода, якої завдають дані речовини озоновому шару нашої планети».
Хлорфторвуглеці, як і багато інших видів подібного хімічної речовини, виступають в ролі каталізатора в процесі руйнування озонового шару. При опроміненні ультрафіолетовим світлом у верхніх шарах атмосфери вони починають розкладатися з утворенням атомного хлору. Останній же здатний віднімати у озону атом, і перетворювати його на кисень. Сам же він після цієї реакції регенерує, вступаючи в абсолютно новий цикл реакції. Завдяки ініційованому ще в 1987 році Монреальського протоколу виробництво хлорфторуглеродов у всьому світі практично припинено п’ятнадцять років тому. Проте, згідно з недавніми розрахунками дослідників, наслідки будуть повністю нівельовані тільки в 2050 році.